Recipes

piątek, 28 lipca 2017

Pleśniak z wiśniami i różaną nutą (bez glutenu, bez cukru, wegański)



Niedawno zdałam sobie sprawę, że dotąd nie zamieściłam żadnego przepisu z wiśniami, choć to jedne z moich ulubionych owoców letnich i teraz sezon trwa. Poza tym nazwa bloga również wskazuje, że te owoce będą się pojawiać w recepturach. Czas zatem opublikować pierwszy wiśniowy przepis. W roli głównej ciasto wegańskie, bezglutenowe, na mące owsianej. Inspirowane popularnym pleśniakiem czy kruszonem.

Składniki na formę do tarty o średnicy 24 cm:
Kruchy spód:
1,5 szklanki mąki owsianej bezglutenowej (plus odrobina do posypania stolnicy)
1,5 szklanki płatków owsianych bezglutenowych
½ szklanki cacao (tu surowe)
½ szklanki oleju kokosowego
½ szklanki ksylitolu
½ łyżeczki proszku do pieczenia
Około ½ szklanki wody (najlepiej gazowanej)

Nadzienie wiśniowe:
1,5 szklanki świeżych wiśni (wydrylowanych)
3-4 łyżki ksylitolu (w zależności od preferowanego stopnia słodkości)
½ łyżeczki kardamonu (opcjonalnie)
1 łyżka wody różanej (opcjonalnie)
1 łyżeczka naturalnej esencji waniliowej
1 łyżka skrobi z tapioki (wymieszanej w 3 łyżkach zimnej wody)

Biała pianka:
1 szklanka mleka kokosowego (tu Real Thai)
1 łyżeczka agaru


Przygotowanie:
Do dużej miski przesiać mąkę, dodać resztę suchych składników (oprócz cacao) i dokładnie wymieszać. Połowę przesypać do drugiej miski. Do jednej z misek dodać cacao i dokładnie wymieszać. Olej kokosowy podzielić na dwie równe części i dodać do każdej miski. Zagnieść ciasto. Do obu misek wlać odrobinę wody i wyrabiać ciasto, z którego da się uformować kulę. Ciemną kulę (z cacao) przenieść na stolnicę posypaną mąką i rozwałkować na koło i przykryć nim spód do tarty. Jasną kulę również rozwałkować i włożyć do naczynia żaroodpornego. Obie formy wstawić na 25 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.
Kiedy ciasto siedzi w piekarniku, przygotować nadzienie. Do garnka wrzucić wiśnie z ksylitolem i przyprawami. Delikatnie podgrzać na małym ogniu. Wsypać skrobię z tapioki i dokładnie wymieszać aż powstanie wiśniowa frużelina. Zdjąć z ognia. W drugim garnuszku podgrzać do 90 stopni połowę szklanki mleka kokosowego, ale nie gotować. W szklance wymieszać pozostałe mleko z agarem. Dodać do podgrzanego w garnuszku mleka i dokładnie wymieszać. Całość przelać do miski i ubijać mikserem przez około 5 minut do powstania delikatnej pianki.
Lekko podpieczony spód tarty wyjąć z piekarnika. Równomiernie rozprowadzić na nim wiśniową frużelinę. Na frużelinie rozprowadzić białą piankę.
Jasne, przestudzone ciasto pokruszyć w rękach. Powstałą kruszonkę równomiernie rozsypać na białej piance.

Bon appetit!!!


czwartek, 20 lipca 2017

Tarta z rabarbarem na kruchym spodzie (bez glutenu, bez nabiału, bez cukru, wegańska)




Rabarbar to pyszne warzywo, choć wiele osób traktuje go jak owoc. Bardzo dobrze komponuje się w deserach przełamując słodycz lekko kwaśną nutą. W słodkiej, kruchej tarcie sprawdza się doskonale.


Składniki na formę 10 x 30 cm
1,5 szkl mąki owsianej bezglutenowej
1,5 szkl płatków owsianych bezglutenowych
10 daktyli bez pestek
120 g oleju kokosowego (tu bezzapachowy)
½ łyżeczki proszku do pieczenia
2 łodygi rabarbaru
2 łyżki miodu
1 łyżka płynnego karobu

Przygotowanie:
W małym naczyniu daktyle zalać wrzątkiem i zostawić pod przykryciem na około 15 – 30 minut. Do miski przesiać mąkę, dodać płatki i proszek do pieczenia, dokładnie wymieszać. Odcedzić wodę z daktyli, ale nie wylewać. Daktyle zmiksować na gładką masę ręcznym blenderem, w razie konieczności dolać odrobinę wody pozostałej z namaczania. Dodać do suchych składników i dokładnie wymieszać. Dodać olej kokosowy i wyrobić ciasto. Połową ciasta wykleić spód formy.
Rabarbar umyć i pokroić na centymetrowej długości kawałki. Wrzucić do rondla i delikatnie podgrzewać przez 2-3 minuty. Dodać miód i dokładnie wymieszać. Ułożyć na spodzie tarty. Na wierzchu zrobić kruszonkę z pozostałej części ciasta. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piec przez około 30 – 35 minut, aż kruszonka będzie złocista. Wyjąć piekarnika i pozostawić do ostygnięcia. Polać wierzch płynnym karobem.


Bon appetit!!!

poniedziałek, 17 lipca 2017

Naleśniki owsiano-jaglane (bez glutenu, bez nabiału, wegańskie)



Naleśniki. Jeden z najszybszych i najsmaczniejszych sposobów na śniadanie lub kolację dla moich maluchów. Uwielbiają same naleśniki, bez żadnych dodatków. W mojej kuchni nie korzystam z gotowych mieszanek, wolę sama przygotować ciasto. 5 minut i posiłek gotowy.

Składniki na 10 sztuk:
60 g mąki owsianej, bezglutenowej (tu: Pięć Przemian)
60 g mąki jaglanej
60 g skrobi z tapioki
1 łyżeczka płynnego karobu
1 szklanka mleka kokosowego (tu: Real Thai)
½ szklanki wody
Olej kokosowy do smażenia

Przygotowanie:
Do miski przesiać mąki, dodać składniki płynne i dokładnie wymieszać mikserem lub rózgą kuchenną. Na patelni mocno rozgrzać olej. Wlać ciasto na patelnie i smażyć z obu stron na lekko złoty kolor. Gotowe naleśniki są dość sztywne, więc aby zmiękły i dały się zwijać w rulony należy jeszcze gorące, tuż po zdjęciu z patelni, układać jeden na drugim. Po paru minutach będą idealnie giętkie.


Bon appetit!!!

środa, 12 lipca 2017

Chleb owsiano-ryżowy na zakwasie (bezglutenowy)




To najlepszy z dotychczas pieczonych przeze mnie chlebów. Delikatnie wyczuwalny smak zakwasu. Tekstura niezbyt ciężka czy zbyt zbita. Jego pieczenie wymaga jednak czasu niezbędnego do dojrzewania zakwasu i zaczynu. Idealny o poranku. Polecam z bezcukrowym dżemem truskawkowym ;-)

Zakwas
Składniki:
Dzień 1: 150 g mąki owsianej bezglutenowej + 200 g przegotowanej wody (o temperaturze pokojowej)
Dzień 2: 45 g mąki owsianej bezglutenowej + 60 g przegotowanej wody (o temperaturze pokojowej)
Dzień 3: 45 g mąki owsianej bezglutenowej + 60 g przegotowanej wody (o temperaturze pokojowej)
Dzień 4: 90 g mąki owsianej bezglutenowej i 120 g przegotowanej wody (o temperaturze pokojowej)

Przygotowanie zakwasu:
Dzień 1: Do dużego, czystego słoika wsyp mąkę i zalej wodą. Wymieszaj energicznie drewnianą lub plastikową łyżką. Przykryj słoik gazą lub czystą lnianą ściereczką i postaw w ciepłym miejscu.
Dzień 2 - 4: Dosyp mąkę, dolej wodę, dokładnie wymieszaj, przykryj ściereczką lub gazą i odstaw w ciepłe miejsce na kolejny dzień. Piątego dnia zakwas jest gotowy do użycia. Po odmierzeniu potrzebnej porcji resztę trzymaj w lodówce. Przed ponownym użyciem zakwas należy dokarmić: wyjąć z lodówki, dosypać 45 g mąki, dolać 60 g przegotowanej wody i wymieszać. Zostawić w ciepłym miejscu na co najmniej 3 godziny, a najlepiej na całą noc.


Chleb

Zaczyn
Składniki:
150 g zakwasu
200 g mąki ryżowej
50 g mąki owsianej
315 g przegotowanej wody o temperaturze pokojowej

Przygotowanie zaczynu:
W glinianej lub plastikowej misce połączyć zakwas z przesianymi mąkami. Powoli dolewać wodę i cały czas energicznie mieszać drewnianą szpatułą aż do dokładnego połączenia się składników. Naczynie przykryć lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, aby ciasto mogło spokojnie wyrastać, przez minimum 3-6 godzin, a najlepiej niech odpoczywa przez całą noc.

Ciasto
Składniki:
Gotowy zaczyn
100 g skrobi z tapioki (można zastąpić ziemniaczaną)
50 g mąki ryżowej (lub jaglanej, jeśli lubisz chleb bardziej wilgotny) + odrobina do wysypania foremki
2 łyżki mielonej babki płesznik
1 łyżeczka soli
Masło lub olej kokosowy do wysmarowania foremki

Przygotowanie ciasta:
Do gotowego zaczynu przesiej mąki, dodaj pozostałe składniki i dokładnie wyrób ciasto przy użyciu drewnianej łyżki lub po prostu ręką. Przełóż ciasto do wysmarowanej tłuszczem i oprószonej mąką foremki na chleb i wyrównaj górę ciasta. Zostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (na około 2-5 godzin). Ciasto powinno wyrosnąć o maksymalnie 1/3 – 1/2 pierwotnej wysokości.* Ostrożnie wstaw wyrośnięte ciasto do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Piecz przez 20 minut, a następnie obniż temperaturę do 180 stopni i piecz przez kolejne 45-50 minut.

Bon appetit!!!  


*Jeśli ciasto wyrośnie bardziej to istnieje ryzyko, że zapadnie się w czasie pieczenia.

wtorek, 4 lipca 2017

Ekspresowa sałatka z bobu i rzodkiewki na poprawę krążenia



Niedawno świeży bób zagościł na lokalnych targowiskach. Sezon nie jest długi, więc trzeba teraz się nim nacieszyć. Można z niego komponować wiele różnych potraw lub jeść świeżo ugotowany, jeszcze gorący. Ja najbardziej lubię komponować z niego sałatki. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej bób ma właściwości osuszające śluz, więc ta sałatka będzie idealna dla osób, które dopadł katar. Rzodkiewka natomiast poprawia krążenie krwi.


Składniki na 1 porcję:

1 kubek ugotowanego bobu
6 rzodkiewek
1/2 średniej czerwonej cebuli pokrojonej w kostkę
1 łyżka świeżego, siekanego koperku
1 łyżka soku z cytryny
1/2 łyżeczki masła
1 łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju lnianego

Przygotowanie:

Na patelni rozgrzać masło. Dodać pokrojoną cebulę i chwilę smażyć, aż cebula się zeszkli. Dodać bób i rzodkiewkę i smażyć 1-2 minuty. Zdjąć z ognia. Skropić sokiem z cytryny i olejem. Posypać koperkiem i całość dokładnie wymieszać.

Bon appetit!!!