środa, 12 lipca 2017

Chleb owsiano-ryżowy na zakwasie (bezglutenowy)
To najlepszy z dotychczas pieczonych przeze mnie chlebów. Delikatnie wyczuwalny smak zakwasu. Tekstura niezbyt ciężka czy zbyt zbita. Jego pieczenie wymaga jednak czasu niezbędnego do dojrzewania zakwasu i zaczynu. Idealny o poranku. Polecam z bezcukrowym dżemem truskawkowym ;-)

Zakwas
Składniki:
Dzień 1: 150 g mąki owsianej bezglutenowej + 200 g przegotowanej wody (o temperaturze pokojowej)
Dzień 2: 45 g mąki owsianej bezglutenowej + 60 g przegotowanej wody (o temperaturze pokojowej)
Dzień 3: 45 g mąki owsianej bezglutenowej + 60 g przegotowanej wody (o temperaturze pokojowej)
Dzień 4: 90 g mąki owsianej bezglutenowej i 120 g przegotowanej wody (o temperaturze pokojowej)

Przygotowanie zakwasu:
Dzień 1: Do dużego, czystego słoika wsyp mąkę i zalej wodą. Wymieszaj energicznie drewnianą lub plastikową łyżką. Przykryj słoik gazą lub czystą lnianą ściereczką i postaw w ciepłym miejscu.
Dzień 2 - 4: Dosyp mąkę, dolej wodę, dokładnie wymieszaj, przykryj ściereczką lub gazą i odstaw w ciepłe miejsce na kolejny dzień. Piątego dnia zakwas jest gotowy do użycia. Po odmierzeniu potrzebnej porcji resztę trzymaj w lodówce. Przed ponownym użyciem zakwas należy dokarmić: wyjąć z lodówki, dosypać 45 g mąki, dolać 60 g przegotowanej wody i wymieszać. Zostawić w ciepłym miejscu na co najmniej 3 godziny, a najlepiej na całą noc.


Chleb

Zaczyn
Składniki:
150 g zakwasu
200 g mąki ryżowej
50 g mąki owsianej
315 g przegotowanej wody o temperaturze pokojowej

Przygotowanie zaczynu:
W glinianej lub plastikowej misce połączyć zakwas z przesianymi mąkami. Powoli dolewać wodę i cały czas energicznie mieszać drewnianą szpatułą aż do dokładnego połączenia się składników. Naczynie przykryć lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, aby ciasto mogło spokojnie wyrastać, przez minimum 3-6 godzin, a najlepiej niech odpoczywa przez całą noc.

Ciasto
Składniki:
Gotowy zaczyn
100 g skrobi z tapioki (można zastąpić ziemniaczaną)
50 g mąki ryżowej (lub jaglanej, jeśli lubisz chleb bardziej wilgotny) + odrobina do wysypania foremki
2 łyżki mielonej babki płesznik
1 łyżeczka soli
Masło lub olej kokosowy do wysmarowania foremki

Przygotowanie ciasta:
Do gotowego zaczynu przesiej mąki, dodaj pozostałe składniki i dokładnie wyrób ciasto przy użyciu drewnianej łyżki lub po prostu ręką. Przełóż ciasto do wysmarowanej tłuszczem i oprószonej mąką foremki na chleb i wyrównaj górę ciasta. Zostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (na około 2-5 godzin). Ciasto powinno wyrosnąć o maksymalnie 1/3 – 1/2 pierwotnej wysokości.* Ostrożnie wstaw wyrośnięte ciasto do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Piecz przez 20 minut, a następnie obniż temperaturę do 180 stopni i piecz przez kolejne 45-50 minut.

Bon appetit!!!  


*Jeśli ciasto wyrośnie bardziej to istnieje ryzyko, że zapadnie się w czasie pieczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz