niedziela, 15 listopada 2015

POPĘKANE CIASTECZKA KASZTANOWE


Kiedy zaczyna robić się chłodniej, mój organizm zaczyna dopominać się zwiększonych dawek energii. U mnie szczególnie daje o sobie znać „słodki ząb”. Wówczas, w chwili słabości bardzo łatwo ulec pokusom czyhającym na nas na każdym kroku, bo na półkach sklepowych, a szczególnie przy kasach czają się i uśmiechają do nas słodycze. Staram się unikać przetworzonej żywności, bo wiem jaką pułapkę zdrowotną na mnie zastawiła kilka lat temu. Powrót do zdrowia zawdzięczam mojemu synkowi – spodziewając się dziecka i będąc młodą mamą nie mogłam sobie pozwolić na robienie śmietnika z organizmu i odżywianie się byle czym. I dzięki tej zmianie w sposobie odżywiania odkryłam jakie pokarmy szkodzą mojemu dziecku i mi osobiście i co należy wyeliminować z codziennego jadłospisu.
Teraz staram się uważać na to co jem, mając świadomość, że w ten sposób muszę organizm odżywić, a nie tylko zaspokoić głód.
No ale jak sobie radzić w chwili, gdy organizm nieprzerwanie domaga się czegoś słodkiego? Rozwiązanie na pozór może wydawać się trudniejsze niż kupno batona pospiesznie chwyconego z półki przy kasie w sklepie. Ale w zasadzie wszystko zależy od naszej determinacji i organizacji.Jestem przekonana, że każdy z nas może znaleźć sposób i czas na przygotowanie czegoś pysznie słodkiego, co jednocześnie odżywi organizm zamiast zrobić w nim spustoszenie.
Ja staram się mieć zawsze przy sobie jakieś drobne smakołyki. Należą do nich między innymi popękane ciasteczka kasztanowe.  Powstały one pod wpływem inspiracji tym przepisem z jednego z moich ulubionych blogów - „Moje Wypieki”. Przygotowanie ich zajmuje mi mniej czasu niż dojście do najbliższego sklepu po słodkości.

Składniki na 12 - 15 ciasteczek:
50 g mąki kasztanowej
40 g ksylitolu lub miodu (choć traci swoje właściwości pod wpływem temperatury)
25 g surowego kakao
½ łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
25 g oleju kokosowego lub masła klarowanego
1 jajko
Szczypta przyprawy piernikowej
Mąka kokosowa lub wiórki kokosowe do obtoczenia ciasteczek

W misce połączyć wszystkie składniki (oprócz mąki kokosowej) i zagnieść z nich ciasto, a następnie uformować z niego kulę. Zawinąć ciasto w folię spożywczą i włożyć na pół godziny do lodówki.
Piekarnik nagrzać do 200ºC. Następnie formować z ciasta małe kulki wielkości orzecha włoskiego. Obtoczyć każdą kulkę w mące kokosowej i ułożyć na blaszce do pieczenia wyłożonej pergaminem. Włożyć do piekarnika i piec przez około 10 minut. Po upieczeniu wystudzić na kratce.

Bon appétit!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz