niedziela, 6 grudnia 2015

Szynka parzona w galarecie z żurawiny i grzanego wina


Święta coraz bliżej. Większość ludzi zaczyna gorączkowo biegać za prezentami świątecznymi i rozpoczyna przygotowania do trzydniowej uczty. Na stołach pojawią się smakołyki, które nie goszczą na stołach codziennie, lecz są daniami przygotowywanymi jedynie na tę wyjątkową okazję. Wigilia to dzień postu, ale Święta to już czas delektowania się smakołykami od rana do wieczora.
Ja proponuje przygotowanie szynki, która doskonale nadaje się na zimną przekąskę. Jest to szynka parzona leniwie w wolnowarze, w galarecie z żurawiny i grzanego wina. Wolnowar nie jest niezbędny do parzenia. Można również parzyć mięso na bardzo małym ogniu w zwykłym garnku.
Cały proces jej przygotowania trwa minimum 3 dni, gdyż2 potrzeba na zamarynowanie/peklowanie mięsa, i kilka godzin na parzenie, ale smak tego mięsa w pełni wynagrodzi czas poświęcony na jego przygotowanie.

Składniki:
Około 1 kg szynki kulki/myszki
Siatka wędliniarska lub sznurek

Marynata:
1 litr przegotowanej letniej wody
1 łyżka soli lub soli peklowej (tu zwykła sól)
4 ziarna ziela angielskiego
½ łyżeczki gorczycy
10 ziarenek pieprzu
1 łyżeczka chrzanu
2 liście laurowe

Do parzenia:
1 łyżeczka soli
Pieprz mielony do smaku
1 łyżeczka białej gorczycy
2 liście laurowe
3 ziarna ziela angielskiego

Galareta:
½ szklanki wina czerwonego
1 szczypta przyprawy piernikowej
2 łyżki konfitury z żurawin
1 łyżka żelatyny

Przygotowanie:
Mięso opłukać i osuszyć ręcznikiem papierowym i włożyć do siatki wędliniarskiej lub owinąć sznurkiem. Z wody i przypraw przygotować marynatę. Mięso włożyć do szklanego lub plastikowego pojemnika, zalać marynatą, zamknąć pojemnik i włożyć do lodówki na minimum 48 godzin (maksimum 5 dni). Po tym czasie mięso wyjąć z marynaty i opłukać. Włożyć do wolnowara nagrzanego na 2 stopień. Zalać wodą z przyprawami do parzenia i parzyć przez 3 godziny. Po tym czasie zostawić mięso w wolnowarze do wystudzenia. Kiedy szynka wystygnie wyjąć ją z wolnowara. Zdjąć siatkę wędliniarską. W rondelku podgrzać wino z przyprawą. Zdjąć z ognia i dodać żelatynę. Energicznie mieszać aż do rozpuszczenia żelatyny. Dodać konfiturę żurawinową i dokładnie wymieszać. Szynkę włożyć do woreczka lub do rękawa do pieczenia mięsa. Wlać galaretę. Szczelnie zamknąć woreczek tak, aby galaretka otaczała całe mięso. Włożyć do lodówki i zostawić do czasu aż galareta stężeje.


Bon appetit

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz